Kuchnia na wymiar – ile to kosztuje?

Co wpływa na cenę mebli kuchennych

Zakup nowych mebli i urządzeń do kuchni to często spora inwestycja. Nic więc dziwnego, że do tego tematu należy podejść z rozwagą i umiarem. Z uwagi na ogromną ilość dostępnych akcesoriów koszt zakupu mebli jest za każdym razem liczony indywidualnie.

Jak to wygląda w praktyce?

Cena kuchni za metr – błędne założenie
W naszej pracy niejednokrotnie spotykamy się z pytaniem, ile mniej więcej może kosztować kuchnia o wymiarach X x Y. Odpowiedź na tak zadane pytanie może być tylko jedna – kuchnia ta będzie kosztować tyle, ile będą Państwo chcieli na nią wydać.

Nie da się bowiem wyliczyć typowej, jednolitej stawki za metr bieżący zabudowy. Jest to podyktowane prostym czynnikiem – każda kuchnia jest inna i odpowiada na inne potrzeby. Nierzetelni wykonawcy często kuszą podaną z góry ceną – trzeba jasno podkreślić, że jest to bardzo niebezpieczny i nieuczciwy sposób wyliczania kosztu. Załóżmy, że kuchnia ma 3 mb. długości. Cena za metr kuchni wynosi 1500 zł. Pytanie jednak, co zawiera się w tej cenie?

Dokonując wyceny, trzeba zadać sobie szereg pytań:

 • Jakiego rodzaju fronty nas interesują?
 • Czy chcemy zamontować szuflady lub inne systemy wysuwane?
 • Jaki blat wybierzemy do nowej kuchni?
 • Jakiego typu osprzęt znajdzie się w meblach?

Podana z góry cena może być więc bardzo krzywdząca – wszak np. za 1500 zł otrzymamy jedynie szafki z płyty laminowanej, bez szuflad i z najtańszymi zawiasami. Nie jest to wymarzony zestaw, prawda?

Projekt to podstawa wyliczeń
Aby dokładnie podać cenę mebli, pierwszym etapem jest wykonanie wstępnego projektu, który określi zarówno zakres materiałów a także ilość szafek, szuflad, akcesoriów itp. W tym momencie warto przypomnieć, że pomiar, projekt oraz wstępna wycena są u nas usługą bezpłatną, która nie zobowiązuje do zakupu! Kiedy kształt kuchni jest już zarysowany, przystępujemy do szczegółowej wyceny.

U nas płacisz tylko za te elementy, które faktycznie zostały wybrane. Dzięki temu cena kształtuje się w sposób jasny i klarowny. Każda wycena zawiera koszty transportu, wniesienia mebli oraz ich montażu. Jest to więc cena kompleksowej usługi.

Przykładowo więc np. decydując się na fronty i elementy widoczne wykonane w całości z lakieru białego, przyjmując, że w kuchni znajdzie się około 8,5m2 powierzchni tego typu materiału, za same fronty zapłacimy około 5015 zł. Taka sama powierzchnia wykonana z płyty laminowanej będzie kosztowała 1020 zł. Jak więc widać, wybór materiału ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o cenę, choć z pewnością kuchnia lakierowana jest dużo bardziej efektownym rozwiązaniem.

Okucia i akcesoria
Same materiały to jednak nie wszystko, wszak kuchnia potrzebuje również okuć. W typowych kuchniach znajduje się zazwyczaj około 8 szuflad, szafka narożnikowa, często dodatkowy słupek na przechowywanie. Każdą z tych przestrzeni można wyposażyć w praktyczne i funkcjonalne rozwiązania podnoszące komfort pracy.

Podsumowanie

Cenę kuchni warunkuje:

 • Powierzchnia zabudowy
 • Rodzaj wybranych materiałów wykończeniowych
 • Typ okuć użytych w meblach
 • Koszt dodatkowych akcesoriów – np. oświetlenie LED, szafki cargo, sortowniki śmieci itp.
 • Klasa wybranego sprzętu AGD
 • Na każdym etapie służymy doradztwem w zakresie projektowania mebli.
 • Jeśli wycena przekroczy budżet, pomożemy obniżyć koszt mebli.
Zobacz również