Twoja nowa kuchnia - przygotowanie do remontu

Modernizacja kuchni wiąże się często z koniecznością wprowadzenia daleko idących zmian i unowocześnień. Ponieważ na wielu etapach prac trzeba podjąć szereg istotnych decyzji, wiele osób z przerażeniem myśli o rozpoczęciu remontu kuchni.
Jak zaplanować i przeżyć proces modernizacji?

Nasz poradnik podpowie, jak zabrać się do tego przedsięwzięcia.

redeco

Projekt przede wszystkim!

 

Podstawowym i bardzo często popełnianym błędem jest wykonywanie wszelkich prac remontowo-budowlanych jeszcze przed wykonaniem ostatecznego projektu mebli. Dlaczego jest to istotne?

Otóż przy projektowaniu kuchni bierzemy pod uwagę szereg możliwych rozwiązań – niejednokrotnie wymagają one np. przesunięcia ujęcia wody lub przygotowania dodatkowego gniazda elektrycznego. Dlatego też jeżeli zdecydujemy się zrobić remont wcześniej, może się okazać, że najbardziej praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie kuchni będzie niemożliwe, bo np. za lodówką będzie przyłącze dla zmywarki.
Należy pamiętać, że w skład usługi, którą Państwo nam zlecicie jest również przygotowanie rysunków technicznych, na których wszelkie wymagane elementy zostaną naniesione.

 

Przygotowanie kuchni do remontu

Kiedy już zdecydujemy w jaki sposób urządzimy kuchnię, przystępujemy do najtrudniejszego etapu. Długość prac remontowych, w zależności od stopnia skomplikowania remontu zwykle wacha się od tygodnia do nawet ponad miesiąca. Warto odpowiednio wcześnie znaleźć ekipę remontową, która wykona remont solidnie i rzetelnie. Pomoże to uniknąć męczących poprawek.
Bardzo ważną rzeczą w trakcie trwania remontu jest odpowiednie przygotowanie ścian. W miarę możliwości należy wyprostować je w sposób, który pomoże później estetycznie zamontować szafki w kuchni. Ma to niebagatelny wpływ na końcowy efekt remontu!

Warto wspomnieć również o kolejności wykonywanych prac budowlanych. Przede wszystkim na początku należy pozbyć się wszelkich zbędnych elementow – dotyczy to zarówno starych mebli jak i np. parapetów (jeśli mają być wykonane z blatu kuchennego).
Kolejnym etapem będą wszelkie zmiany instalatorskie, tj. przesunięcia kontaktów, zmiana przyłączy wodnych, montaż dodatkowej wentylacji itp. Warto przy tym skorzystać z pomocy wykwalifikowanych fachowców – dzięki temu unikniemy kosztownych i niebezpiecznych awarii.
Kiedy wszystkie techniczne elementy są już na swoim miejscu, możemy przystąpić do prac wykończeniowych – wyrównywanie ścian, kładzenie posadzki, wykonywanie zabudów z kartongipsu.
Etap końcowy to malowanie ścian – naszym klientom sugerujemy pomalowanie ścian jedną warstwą a malowanie końcowe wykonać dopiero po montażu mebli (nie dotyczy to sufitu).
Również listwy przypodłogowe należy przymocować dopiero po zakończeniu prac stolarskich.

 

Na finiszu

Końcówka remontu jest już zdecydowanie najprzyjemniejsza. W pięknie odnowionym i odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu rozpoczniemy montaż zupełnie nowych mebli i sprzętów AGD. Potem już tylko eleganckie dodatki i…radość z efektu murowana!

Podsumowanie

Planując remont kuchni koniecznie pamiętaj o:

  1. Zgłoszeniu się do nas po projekt koncepcyjny mebli kuchennych
  2. Zaplanowaniu harmonogramu remontu
  3. Wybraniu odpowiedniej ekipy remontowej i zamówieniu materiałów na czas
  4. Wykonaniu przyłączy zgodnie z rysunkami technicznymi
  5. Kolejności prac remontowych
About the author