Zlewozmywak granitowy w kuchni - wady i zalety

Piękne, praktyczne, ponadczasowe – zlewozmywaki granitowe, bo o nich mowa, pasują do wystroju niemal każdej kuchni. Zanim podejmiemy decyzję o ich zakupie do naszej kuchni, warto poznać ich wady oraz zalety.

zlew2

foto: Blanco

zlew

foto: Deante

Efektowne

 

Zlewozmywak wykonany z konglomeratu wygląda świetnie zarówno w klasycznej jak i nowoczesnej kuchni. Bogactwo wzorów i wybarwień gwarantuje możliwość idealnego dopasowania do każdego wnętrza. Zlew taki będzie nie tylko praktycznym ale i pięknym elementem wyposażenia.

Zlewozmywaki granitowe mogą być białe, beżowe, czarne, szare, choć producenci oferują również modele w mniej typowych kolorach, tak jak chociażby czerwony, zielony czy niebieski. Bez trudu dobierzemy też kształt komory odpowiadającej naszym gustom – są zlewozmywaki kwadratowe, prostokątne, okrągłe. W ofercie znajdują się zlewozmywaki jedno lub wielokomorowe.
Ciekawym dopełnieniem wystroju może być

 

Trwałe

 

Zlewozmywaki granitowe należą do grupy najtrwalszych na rynku. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, bez problemu znoszą wysokie i skrajnie niskie temperatury, nie straszne im też żrące środki chemiczne. Dzięki temu nie wymagają specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Wrzucenie noża do zlewozmywaka granitowego zrobi na nim większego wrażenia, podobnie wrząca wodą z czajnika lub garnka. Z tego względu zlewozmywaki granitowe uznawane są za jedne z trwalszych. Przy odpowiedniej pielęgnacji zlewozmywak taki posłuży nam nawet do 20 lat.

 

Łatwe do utrzymania w czystości

 

Aby cieszyć się pięknym wyglądem zlewozmywaka warto o niego regularnie dbać. Do podstawowych czynności pielęgnacyjncyh należy codzinne mycie komory zlewu płynem do mycia naczyń oraz wycieranie jej do sucha. Ta czynność ochroni zlewozmywak przed osadzaniem się kamienia – jest to szczególnie istotne w przypadku ciemnych odcieni. Właściwa pielęgnacja to też warunek gwarancji, jakiej udziela większość producentów zlewów granitowych – zazwyczaj udzielana jest ona na okres 10 lat! Od czasu do czasu warto zaimpregnować powierzchnię zlewu specjalnym preparatem.

 

 

Wady granitowych zlewów

 

Zlewozmywaki wykonane z granitu mają też kilka minusów. Pierwszym z nim jest wyższa cena w porównaniu ze zlewami stalowymi. Cena zakupu wysokiej jakości zlewozmywaka granitowego waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Jest to jednak inwestycja na wiele lat, która zaowocuje bezproblemową eksploatacją. Granitowe zlewozmywaki stosunkowo źle znoszą też wszelkie substancje barwiące. Wylane do zlewu wino, kawę, herbatę, sok z buraków itp. trzeba szybko spłukać dużą ilością wody. Pozostawienie takich barwiących substancji na powierzchni zlewu może skutkować nieestetycznymi i niemożliwymi do usunięcia plamami i przebarwieniami.

About the author