blog
Relacja z targów I Saloni i EuroCucina, Mediolan 2014

Bogactwo inspiracji

Targi I Saloni to okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami w dziedzinie wzornictwa. Na tegorocznej, 53 edycji targów nie zabrakło interesujących propozycji i zaskakujących pomysłów na meble.

Targi w Mediolanie to obowiązkowy przystanek dla każdego szanującego się projektanta. Aby proponować najnowsze trendy, zgodnie z wieloletnią tradycją i w tym roku zawitaliśmy do Mediolanu w poszukiwaniu nowych inspiracji.

Tereny targów mediolańskich pękały wręcz w szwach jeśli chodzi o nowoczesne i innowacyjne propozycje w dziedzinie wzornictwa. W porównaniu z zeszłoroczną edycją, można odnieść wrażenie, iż projektanci nieco zeszli na ziemię i skupili się na proponowaniu ciekawych ale jednocześnie funkcjonalnych mebli. Trzeba uznać, że jest to krok w dobrą stronę. Bo o ile zmyślne i fantazyjne, to niefunkcjonalne meble nie służą niczemu więcej jak tylko ozdobie.

Szarości w wykonaniu pokojowym

Otwarte regały to obecnie najpopularniejszy trend w meblarstwie

Meblościanki wracają do łask

Meblościanka w nowoczesnym wydaniu

Prostota przede wszystkim

Formy mebli zaprezentowanych w Mediolanie są naturalną kontynuacją form przedstawionych rok temu – dominują proste, geometryczne bryły zestawione w różnorodny sposób.

Proste bryły to dominujący trend zaprezentowany w Mediolanie. W szczególności dotyczy to mebli kuchennych, gdzie proste, jednolite zabudowy stanowiły przeważającą część ekspozycji. Co ciekawe, wbrew polskim przyzwyczajeniom, projektanci proponowali zdecydowanie mniejszą powierzchnię roboczą niż mogło by to wynikać z wielkości kuchni. Przestrzeń blatów została zabudowana wysokimi szafkami dając miejsce na dodatkowe przedmioty. W skrajnych przypadkach, kuchnie stanowiły nawet jednolite, zamknięte „szafy”, w których ukryte było wszystko, począwszy od szuflad na piekarnikach kończąc.

 

Materiały

Poza klasyczną i zawsze doskonale wyglądającą bielą, projektanci proponują powrót do lat 70 i do estetyki tamtych czasów. Sporo ekspozycji utrzymana była w ciemnych, drewnopodobnych kolorach. W połączeniu z szarym lakierem – koniecznie matowym – dawało to bardzo ciekawy i elegancki efekt. Niestety, takie połączenie sprawdza się raczej w bardziej obszernych pomieszczeniach.

W meblach pojawiły się również materiały, które do tej pory zupełnie z nimi się nie kojarzyły. Szafki kuchenne wykonane w całości z imitacji betonu wyglądają świetnie, choć to zdecydowanie propozycja dla bardziej odważnych osób.
Warto wspomnieć, iż posiadamy płyty imitujące beton w naszej ofercie – jesteśmy na bieżąco z trendami.

Dominowały przede wszystkim cienkie blaty wykonane z konglomeratów i kamienia naturalnego. Poza białym i szarym, bardzo popularne stały się blaty w kolorze antracytu oraz jasnego brązu.
Zainspirowani propozycjami wprowadzamy do naszej oferty cienkie blaty z laminatu.

 

Okucia

Większość mebli pozbawiona była tradycyjnych uchwytów, zachwycając swoim prostym, czystym designem. Meble otwierane były za pomocą systemów naciskowych Tip-On lub poprzez wykorzystanie aluminiowej listwy schowanej za frontem. Oba te systemy są dostępne w naszej ofercie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nietypowy sposób otwierania zabudowy wysokiej

Niewielka, interesująca kuchnia z frontami z lakieru

Interesujące kompozycje szafek wiszących

Nic nie przemawia lepiej jak fotografia
About the author